Blue Sea Systems ML-RBS Remote Battery Switch 12V 7700100B-BSS NEW Solenoid DTM - UNTESTED AS-IS
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
08
quantity
Product details
Category
Blue Sea Systems ML-RBS Remote Battery Switch. 500 Amp magnetic latching switch provides high amperage switching under load, manually or from remote locations. 12V DC. Part number 7700100B-BSS. NEW, UNTESTED, AS-IS.
3∕ 8"-16 tin-plated copper studs for maximum conductivity and corrosion resistance.
7∕ 8" (22 mm) stud length accepts multiple cable terminals.
Label recesses for circuit identification.
Silver alloy contacts provide high reliability for switching live loads.
Specifications:
Control Circuit Voltage: 9-16V DC
Control Circuit Connection: Deutsch DTM / Amphenol ATM
Nominal Voltage: 12V DC
Coil Function: Bi-Stable
Mounting: #10
Amperage Operating Current: 0mA
Terminal Stud Torque: 140 in-lb (15.82 Nm)
Continuous Rating: 500A
Intermittent Rating: 700A (5 min)
Cranking Rating 30 sec: 1450A DC
Minimum Operating Temperature: -10° C
Maximum Operating Temperature: 60° C
Cable Size to Meet Ratings: 2x (4/0)
Live Current Switching: 300A @ 12V DC